Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Chata, zahrada, Nový Oldřichov

Chata, zahrada, Nový Oldřichov

 

PRODÁNO

Popis nemovitosti

Hledáte hezké místo, kde budete trávit volný čas a odpočívat? Máme pro vás nabídku prodeje chaty se zahradou na klidném místě v obci Nový Oldřichov na Českolipsku.

Chata má zastavěnou plochu 37 m2 a její dispozice je rozložena do dvou nadzemních a jednoho podzemního podlaží. V přízemí je obývací pokoj a kuchyň s možností přidělání kuchyňské linky. V rohu kuchyně je k dispozici sprchový kout.

V přízemí je dále k dispozici ve vstupní chodbě umyvadlo a za obývacím pokojem WC. V prvním patře, do kterého je přístup po dřevěných schodech, je místnost na spaní. Ve sklepě je koupelna a vanou, splachovací WC a prostor, kde je umístěn bojler na ohřev vody a čerpadlo. Chata je v dobrém technickém stavu. Pobyt je možný i v zimních měsících.

Součástí nabídky je zahrada o výměře 363 m2. Před chatou je k dispozici zastřešené sezení s venkovním grilem a menší chata pro další využití. Do chaty je přivedena elektrická energie. Pitnou vodu nutno řešit donáškou nebo vybudováním vlastního zdroje.

Příjezd k chatě a zahradě po asfaltové místní komunikaci. Parkování možné na pozemku nebo na příjezdové komunikaci. Obec Nový Oldřichov disponuje základní občanskou vybaveností včetně školy, školky a obchodu se smíšeným zbožím. Z obce je velmi dobré dopravní spojení do České Lípy, Děčína, Nového boru nebo Liberce.

Pro podrobnější informace nebo domluvení prohlídky nás kontaktujte. V případě zájmu poradíme zdarma s financováním. Doporučujeme jako ideální místo pro odpočinek a relaxaci.

kolaudační rozhodnutí

geometrický plán

 

KUPNÍ CENA 1.200.000 Kč

Obec Nový Oldřichov

Nový Oldřichov vznikl nedlouho po polovině 18. století na pozemcích, které původně patřily k Mistrovicím. Tato obec byla založena ve 14. století a již v 15. století u ní byl samostatný dvůr. Zde sevystřídalo několik majitelů, z nichž Siegmund z Weissenbachu si nechal krátce po roce 1598 postavit ve vsi zámeček. Zároveň s ním byl asi postaven vrchnostenský statek, k němuž byly potřebné pozemky získány vykoupením několika selských statků v letech 1585 až 1632.

V polovině 18. století byl držitelem mistrovického dvora Petr Kryštof z Wallbrunnu, jemuž se v roce 1751 narodil syn Oldřich. Na počest kmotra, kterým byl majitel kamenického panství hrabě Oldřich Kinský, rozdělil Petr Kryštof část pozemků svého dvora na parcely, které přenechal novým osadníkům, a v roce 1758 tak založil ves Oldřichov. V roce 1764 Wallbrunnové prodali mistrovický dvůr Kinským, kteří jej brzy poté zrušili, budovy včetně zámečku prodali a rozparcelované pozemky pronajali dalším osadníkům. Část polí ale zřejmě ležela delší dobu ladem, protože v místním nářečí se nové obci říkalo "Brache" (= úhor). Oldřichov měl patrně již od svého založení vlastní rychtu a brzy poté zde byla otevřena také škola. Obec se rychle rozrůstala a v roce 1787 měla již 75 domů. Hlavním zdrojem obživy jejich obyvatel se stalo zušlechťování skla, které se rozvíjelo zejména v 19. století, kdy zde působila řada schopných řezáčů a brusičů skla. V roce 1830 tu bratři Görnerové postavili rafinerii skla, jejímž majitelem se později stal Franz Pelikan. Roku 1855 ji převzala a rozšířila firma Clemens Rasch a syn, která tu o 30 let později zřídila také vlastní sklářskou huť. V té době bylo v Mistrovicích a Oldřichově 32 sklomalířských ateliérů, 31 dílen rytců skla a 6 pasířských dílen.

Při správní reformě v roce 1850 byl Oldřichov připojen k Mistrovicím, ale již v roce 1878 byl povýšen na samostatnou obec. Roku 1844 byl v Mistrovicích postaven katolický kostel Povýšení sv. Kříže a protože se v obou obcích postupně vytvořila také významná starokatolická obec, byl zde roku 1897 postaven i starokatolický filiální kostel, podléhající faře v Arnultovicích u Nového Boru.
Díky své horské poloze mezi lesnatými kopci s dalekými výhledy se obě obce na přelomu 19. a 20. století staly vyhledávanými výletními místy a v roce 1903 byla na blízkém návrší, zvaném Scheibe, postavena dřevěná rozhledna. K rozvoji obce přispěla také stavba soukromé dráhy z Kamenického Šenova do České Lípy, jejímž hlavním koncesionářem byl oldřichovský továrník Clemens Rasch. S výstavbou se začalo 2. května 1902 v Mistrovicích a celá trať byla uvedena do provozu 29. srpna 1903. Zahájení provozu ale nebylo příliš šťastné, protože při vjezdu do Mistrovic došlo k sesutí náspu a k vykolejení lokomotivy. Náročná horská trať sloužila až do 29. září 1979, kdy byla zrušena.

V roce 1910 dosáhl Oldřichov nejvyššho počtu 898 obyvatel a poté se už dále nerozrůstal. Po první světové válce se sem přistěhovala řada českých dělníků, čímž v obci vznikla významná česká menšina, čítající roku 1930 asi 140 osob. O 2 roky později byla proto v obci otevřena česká škola. Před 2. světovou válkou byla nejvýznamnějším oldřichovským podnikem sklářská huť a rafinerie Clemens Rasch, která vyráběla hlavně surovinu pro místní zušlechťovatele a jako jedna z prvních v regionu byla vytápěna generátorovým plynem. Mimoto zde byly ještě další čtyři větší a několik menších rafinerií. Asi 40 rodin se věnovalo zušlechťování skla v domácích dílnách, převážně jako kuliči nebo malíři skla. Dále zde byly pasírny, rytecká dílna a pletárna košů. Koncem 2. světové války byl Oldřichov sloučen s Mistrovicemi, jako Nový Oldřichov. V letech 1945-1946 byla většina původních německých obyvatel odsunuta a velká část sklářských dílen zanikla.

Sklářská huť Clemens Rasch se po válce stala součástí Jabloneckých skláren a pracovala až do roku 1966, kdy byla uzavřena. Její objekty pak ještě nejaký čas sloužily jako sklady a koncem 80. let byly zbořeny.

 

Památky a zajímavosti

Ještě ve 30. letech 20. století prý byly v Oldřichově patrné pozůstatky budov bývalého zámečku a vrchnostenského dvora. Zámeček si nechal krátce po roce 1598 postavit patrně Siegmund z Weissenbachu a přestože byla jeho budova v 17. a 18. století rozšiřována, zůstala pravděpodobně z velké části dřevěná. Dvůr asi vznikl ve stejné době jako zámeček a roku 1756 se u něj uváděl i malý pivovar. V roce 1833 byl zámeček poškozen bouří a roku 1903 byl i s celým dvorem zničen požárem. Zbytek zámečku pak ještě nějaký čas sloužil jako stodola. V obci stojí zajímavá barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého, prohlášená v roce 2000 za kulturní památku, a kamenný pomník padlým z 1. světové války. Další válečný pomník stojí u silnice uprostřed Mistrovic. V obci se dodnes dochovalo několik lidových roubených domů, z nichž je pozoruhodný zejména patrový roubený dům č.p. 14 s podstávkou, stojící v horní části Oldřichova při silnici do Kamenického Šenova.

Zdroj:

https://www.obecnovyoldrichov.cz/

Kontakt

 Líbí se Vám nemovitost nebo potřebujete více informací?

 Tak neváhejte a zavolejte, napište nebo vyplňte kontaktní formulář

 a objednejte si prohlídku!

 

     ONDŘEJ ŠPAČEK - realitní makléř

777 333 359

spacek@euroreality.net 

img_1730-removebg-preview

Ondřej Špaček

Jmenuji se Ondřej Špaček a téměř celý život bydlím v České Lípě. Znám to tu, mám to tady rád a pracuji tady. V realitách se pohybuji od roku 2007. Předtím jsem dělal všechno možné v mnoha oborech ale i mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům. 

Práce realitního makléře mě naplno pohltila, skutečně mě baví a snažím se ji odvádět vždy na špičkové úrovni. Bez vyjímky, každý den. Při práci na zakázkách využívám profesionálního fotografa, točím videoprohlídky, připravuji vlastní webové stránky nemovitosti, pracuji na sociálních sítích.. vše s jasným cílem. Prodat vaší nemovitost za co nejvyšší cenu k vaší plné spokojenosti.

Proč vznikly tyto stránky? 

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý. Prosím, přečtěte si některé mé tipy a  články. Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování, a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu. 

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř. 

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, neváhejte mě kontaktovat. Rád se s Vámi sejdu u kávy.

Povinné údaje: 
Jméno: Ondřej Špaček
Místo podnikání: Červeného kříže 2433, 470 06 Česká Lípa
IČO: 86816781, DIČ **0905****

Datová schránka: hwag7va
Vznik živnostenského oprávnění: 22.4.2005
Vznik vázané živnosti realitní zprostředkování: 9.3.2020
Živnost přidělil: Městský úřad Česká Lípa


Ondřej Špaček

Kontaktní formulář

Stáhnout PDF